Χίλια Μπράβο! Πρώτος σε Όλη την Ευρώπη ο Αθανάσιος Γκαβέλας. Χρυσό Μετάλλιο για την Ελλάδα στα 100μ.

Ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στα 100μ. στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Βερολίνο και πήρε το χρυσό μετάλλιο! Ένα τεράστιο ΕΥΓΕ στο Ελληνόπουλο! ?????????❤️????????

Στην κορυφή της Ευρώπης ο Έλληνας δρομέας, Αθανάσιος  Γκαβέλας.

Ο 19χρονος πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στα 100μ. κατηγορίας Τ12 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Βερολίνο.

Αν και ο χρόνος του στα προκριματικά ήταν πιο γρήγορος (11.27 προσωπικό ρεκόρ), το 11.40 του τελικού ήταν αρκετό για να του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο.

Έτσι, μετά το χάλκινο μετάλλιο της Ανθής Λιάγκου στη σφαιροβολία, η Ελλάδα φτάνει τα δύο μετάλλια στη διοργάνωση.